Czy negatywne nastawienie u osób z depresją jest tymczasowe?
Ludzie z depresją mogą być bardzo wrażliwi na negatywne zdarzenia. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby te potrafią lepiej zapamiętać negatywne słowa i bardziej zauważać smutne wyrazy twarzy niż osoby nie cierpiące na depresję. Te ustalenia należą do kategorii przetwarzania informacji emocjonalnych. Nowe badanie próbowało ustalić czy podobny wzorzec występuje w innej formie przetwarzania informacji.
Automatyczne przetwarzanie informacji
Automatyczne przetwarzanie informacji odnosi się do procesów poznawczych, które zachodzą przy niewielkim wysiłku lub uwagi, jak chodzenie lub prowadzenie samochodu. Naukowcy z uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii chcieli sprawdzić, czy negatywne nastawienie w przetwarzaniu informacji emocjonalnych nastąpiło automatycznie i czy wyniki z czasem uległy zmianie.
Badacze zrekrutowali równą liczbę osób z depresją i bez. Wyświetlali różne obrazy mimiki na ekranie każdemu uczestnikowi, ale kazali zwracać uwagę na odtwarzaną mowę i umieścić wzrok mocno na środku ekranu. Podczas eksperymentu zespół zadał uczestnikom pytania dotyczące historii, aby upewnić się, że jej słuchają. Nagrywali również ich odpowiedzi mózgowe, a nieco później przeprowadzono badania kontrolne.
W 2-miesięcznym okresie obserwacji około połowa uczestników z depresją przeszła krótki cykl poznawczej terapii behawioralnej. W 39-miesięcznym okresie obserwacji wszyscy uczestnicy otrzymali to leczenie. To miało na celu ustalenie, czy zmniejszenie objawów wpływa na reakcje mózgu na mimikę twarzy. Zgodnie z innymi odkryciami wyniki pierwszego eksperymentu wykazały, że osoby z depresją miały bardziej znaczącą reakcję mózgu na smutną mimikę niż na obojętną.
Negatywne nastawienie nie jest trwałe
Jak mówi jeden z autorów: „Wyniki wskazują, że uprzedzenia związane z depresją w przetwarzaniu smutnych wyrazów twarzy występują już we wczesnej i automatycznej fazie przetwarzania informacji”. Jednak dalsze ustalenia wykazały, że to negatywne nastawienie nie jest trwałe i że w rzeczywistości może się zmniejszyć, gdy objawy się zmniejszą.
Odpowiedzi mózgu na początku nie pomogły przewidzieć, które osoby wyzdrowieją po leczeniu. Mogą jednak okazać się przydatne w identyfikacji samej depresji. Chociaż badanie było długoterminowe, nadal nie jest jasne, czy uprzedzenie, na którym się koncentrowało, „jest przyczyną lub objawem depresji”, jak informują naukowcy. Dalsze badania z większą wielkością próby i równym rozkładem płci mogą doprowadzić do odmiennych wyników.